Spis treści
- Granit – długowiecznie piękno
- Marmur – luksus i elegancja
- Parapety z innych materiałów
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czym są parapety zewnętrzne?
- Jaki jest najbardziej popularny materiał używany do produkcji parapetów zewnętrznych?
- Jakie są główne zalety granitu jako materiału na parapety zewnętrzne?
- Dlaczego marmur nie jest zalecany do miejsc narażonych na działanie czynników atmosferycznych?
- Czym różnią się parapety z konglomeratu od tych z kamienia naturalnego?
Parapety zewnętrzne stanowią bardzo ważny element wykończenia każdego domu. Zdecydowanie najlepszym materiałem używanym do ich produkcji jest kamień naturalny. Na rynku istnieje jednak wiele jego gatunków, a każdy z nich ma zarówno wady jak i zalety. Który typ kamienia naturalnego jest więc najlepszym kandydatem na solidny i stylowy parapet zewnętrzny? Kwestię tę omówimy na łamach niniejszego wpisu.
Granit – długowiecznie piękno
Granit to wyjątkowo trwały materiał. Nie straszne mu są czynniki atmosferyczne, długotrwałe działanie wody, zarysowania, czy też różnice temperatur. Dzięki licznym zaletom kamień ten znalazł zastosowanie w wykańczaniu wnętrz. Granit jest skałą głębinową, która powstaje w wyniku wolnego stygnięcia magmy. Dodatkowo aby proces się udał, musi przebiegać pod wysokim ciśnieniem, które panuje jedynie w głębokich warstwach ziemi.
Zobacz także: Kamienne parapety wewnętrzne
Granit najczęściej występuje we wszelkich odcieniach szarości, jednak istnieją także jego kolorowe odmiany. Są one dostępne na białostockim rynku kamieniarskim, choć charakteryzuje je stosunkowo wysoka cena. Parapety zewnętrzne z granitu nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednocześnie oferując swoim właścicielom długowieczne, niepowtarzalne piękno. Wybierając je do swojego domu, dokonujesz mądrej inwestycji, która w przyszłości zwróci się z nawiązką.
Marmur – luksus i elegancja
Marmur to drugi z kamieni najczęściej wybieranych do produkcji parapetów zewnętrznych. Co prawda nie poleca się użycia tego surowca w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych, niemniej jednak każdy sam dokonuje wyboru w tej kwestii. Dzięki niebywałej prezencji parapety marmurowe świetnie pasują do wszelkich stylów wykończeniowych. Odnajdą się one zarówno w otoczeniu nowoczesnym, jak i antycznym lub awangardowym.
Niestety, nawet niepowtarzalne walory estetyczne nie są w stanie wynagrodzić wad marmuru. Jest on znacznie słabszy niż granit, gdyż stosunkowo łatwo ulega nasiąkaniu oraz ścieraniu. Aby temu zapobiec, wykonuje się impregnację oraz żywicowanie płyt marmurowych, co znacznie poprawia ich wytrzymałość, a co za tym idzie – przedłuża żywotność materiału.
Parapety z innych materiałów
Rzadziej stosowane, lecz odporniejsze od marmuru są trawertyn oraz piaskowiec. Kamienie te nie cieszą się jednak tak dużą popularnością. Aby zostały one użyte na zewnątrz, muszą przejść odpowiednią impregnację oraz proces żywicowania. Dzięki temu trawertyn oraz piaskowiec stają się znacznie odporniejsze na nasiąkanie oraz działanie pewnych związków chemicznych zawartych w zanieczyszczonym deszczu lub śniegu. Kamienie te oferują wiele walorów wizualnych oraz świetnie pasują do ciepłych, przytulnych i estetycznych wnętrz.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się także parapety z kamieni syntetycznych. Charakteryzuje je stosunkowo niska cena oraz powierzchowność przypominająca do złudzenia naturalny surowiec. Zdecydowanie najlepszy materiał syntetyczny dostępny na rynku to konglomerat. Tak naprawdę jest to mieszanka kamienia naturalnego oraz spoiwa w postaci żywicy. Parapety z konglomeratu stanowią atrakcyjny kompromis, między jakością, a ceną.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym są parapety zewnętrzne?
Parapety zewnętrzne to ważny element wykończenia domu, często wykonane z kamienia naturalnego.
Jaki jest najbardziej popularny materiał używany do produkcji parapetów zewnętrznych?
Najbardziej popularnym materiałem do produkcji parapetów zewnętrznych jest kamień naturalny, w tym granit.
Jakie są główne zalety granitu jako materiału na parapety zewnętrzne?
Granit jest wyjątkowo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne, długotrwałe działanie wody, zarysowania i różnice temperatur. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i oferuje długowieczne piękno.
Dlaczego marmur nie jest zalecany do miejsc narażonych na działanie czynników atmosferycznych?
Marmur jest słabszy niż granit, łatwo ulega nasiąkaniu oraz ścieraniu, dlatego nie jest zalecany w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych.
Czym różnią się parapety z konglomeratu od tych z kamienia naturalnego?
Konglomerat to mieszanka kamienia naturalnego oraz spoiwa w postaci żywicy. Parapety z konglomeratu są atrakcyjne cenowo i ich powierzchność przypomina naturalny surowiec.