Spis treści
- Blat do kuchni z kamienia – jaki jest najlepszy?
- Zalety blatów z kamienia
- Spiek kwarcowy jako alternatywa dla kamienia
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Czy blat do kuchni wykonany z kamienia pasuje do każdej aranżacji wnętrza?
- Skąd producenci sprowadzają kamienie do produkcji blatu?
- Jakie są główne zalety użytkowe blatu z kamienia?
- Z jakich surowców najczęściej powstaje blat do kuchni z kamienia?
- Czym jest spiek kwarcowy i czy może zastąpić kamień w blatach kuchennych?
Blat do kuchni wykonany z kamienia pasuje niemal do każdej aranżacji wnętrza i projektu kuchni. Jest tak tym bardziej, iż obecnie producenci kamieniarze starają się o poszerzanie dostępnej oferty i nierzadko sprowadzają kamień z dalekich krańców świata. Dzięki temu Klient może dowolnie wybierać kolor blatu oraz jego fakturę i wzory na kamieniu. Nierzadko jednak kamień bywa stosowany wyłącznie ze względu na swoje zalety użytkowe. Warto więc się z nimi zapoznać.
Blat do kuchni z kamienia – jaki jest najlepszy?
Pięć trwałych i pięknych kamieni to dosyć duży wybór, tym bardziej, że każdy z nich ma niepowtarzalny wzór, a wszystkie występują w wielu kolorach. Możliwości wyboru odpowiedniego blatu z kamienia do kuchni są więc niemal nieograniczone.
Z jakich dokładnie surowców wykonane są powierzchnie, gdy mowa o tym, jak najczęściej powstaje blat do kuchni z kamienia?
Zobacz także: Parapety z marmuru – kolory, wzory, cena
Są to różne odmiany:
- Granitu – szczególnie zalecany ze względu na najwyższe parametry trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne; nie jest to przy tym kamień jednowymiarowy, występuje w wielu wzorach i kolorach;
- Marmuru – jego wersji powstałej ze skał metamorficznych, a nie ze znacznie bardziej miękkich skał osadowych; tylko marmur pochodzenia metamorficznego zapewni trwałość powierzchni;
- Porfiru – posiada podobne właściwości i nie trzeba go impregnować;
- Bazaltu – jak wyżej, przy czym jako skała wulkaniczna zawiera duże ilości magnetytów, ma więc charakterystyczny kolor żelazistoczarny;
- Trawertynu – bardzo popularny ze względu na swój wygląd i biały kolor z czerwonymi lub żółtymi uwarstwieniami, do tego stopnia, że wersje z tworzyw są często upodabniane do pierwowzoru.
Blat kamienny do kuchni jako alternatywa dla wersji syntetycznych, drewnianych czy drewnopochodnych to świetny pomysł, gdy odpowiada Ci taka kamienna stylistyka. Nie wymaga on stałej impregnacji, może być często czyszczony i wycierany, co jest niezbędne podczas wszelkich prac kuchennych.
Bez ryzyka powstawania trwałych plam i zarysowań można swobodnie korzystać tak z powierzchni roboczych, jak i wersji zamontowanych w formie powiększonych parapetów służących jako dodatkowa przestrzeń podczas rozpakowywania zakupów czy gotowania.
Zalety blatów z kamienia
Generalnie zalety blatów z kamienia zamykają się w jego właściwościach. W szczególności należy tu wymienić te właściwości, które odróżniają go choćby od drewna czy plastiku. Blaty z kamienia są twardsze od innych materiałów, wodoodporne, odporne na uszkodzenia, ognioodporne i wielofunkcyjne – można na nich kroić nie obawiając się o uszkodzenie, stawiać gorące garnki, uderzać tłuczkiem mięso, wałkować ciasto.
Powszechnie znane walory kamieni sprawiają więc, iż są one idealne do kuchni. Nie spotkasz również obecnie najmniejszych problemów z obróbką, doświadczony kamieniarz idealnie dopasuje materiał do:
- Zakupionych mebli – najpopularniejsza wersja zarówno w przypadku blatów roboczych najbliżej lodówki, płyty grzejnej oraz zlewozmywaka, jak też w roli blatów dekoracyjnych,
- Stołu – najmodniejsze są cienkie kamienne powierzchnie zarówno w wersji lśniącej, jak też satynowej oraz matowej,
- Wyspy – mniejsze oraz większe wyspy zyskają elegancką oprawę, a gdy jest to wersja z wbudowanym zlewozmywakiem czy płytą indukcyjną, mają optymalną funkcjonalność.
Jednak nie każdy kamień oferowany na rynku nadaje się na blat i trzeba to wziąć pod uwagę. Warto wybierać jedynie surowce ze sprawdzonych źródeł, odpowiednio transportowane oraz magazynowane. Tylko takie po odpowiedniej obróbce spełnią swoje zadanie.
Spiek kwarcowy jako alternatywa dla kamienia
Technologia budowlana i wykończeniowa stale się rozwija. Jednym z jej nowszych dzieł jest spiek kwarcowy, stosowany do wykonania blatów (w kuchniach i łazienkach), parapetów, ale mogą też być nim okładane ściany.
Spiek kwarcowy to właściwie materiał, który ma doskonale imitować jednolity kamień. Produkowany jest z rozdrobnionych skał granitowych z dodatkiem glinek, topników skaleniowych oraz barwników. W naszej ocenie, blat do kuchni z kamienia może zostać z powodzeniem zastąpiony odpowiednikiem ze spieku kwarcowego. Wykazuje on podobną trwałość, doskonale sprawdzi się w Twojej kuchni.
Klienci z Białegostoku i innych miast chętnie wybierają taką alternatywę. Warto poznać ją bliżej, aby mieć większą swobodę podczas dobierania spośród różnych kamieni oraz materiałów pochodnych. Współczesna gama ofertowa to pełne spektrum możliwości.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy blat do kuchni wykonany z kamienia pasuje do każdej aranżacji wnętrza?
Tak, blat do kuchni wykonany z kamienia pasuje niemal do każdej aranżacji wnętrza i projektu kuchni.
Skąd producenci sprowadzają kamienie do produkcji blatu?
Producenci kamieniarze nierzadko sprowadzają kamień z dalekich krańców świata, poszerzając dostępną ofertę.
Jakie są główne zalety użytkowe blatu z kamienia?
Blaty z kamienia są twardsze od innych materiałów, wodoodporne, odporne na uszkodzenia, ognioodporne i wielofunkcyjne. Można na nich kroić, stawiać gorące garnki czy wałkować ciasto bez obaw o uszkodzenie.
Z jakich surowców najczęściej powstaje blat do kuchni z kamienia?
Najczęstsze surowce to różne odmiany kamienia takie jak: granit, marmur, porfir, bazalt oraz trawertyn.
Czym jest spiek kwarcowy i czy może zastąpić kamień w blatach kuchennych?
Spiek kwarcowy to materiał produkowany z rozdrobnionych skał granitowych z dodatkiem glinek i barwników. Może z powodzeniem zastąpić blat do kuchni z kamienia, wykazując podobną trwałość.