Spis treści
- Kamieniarz – zakres obowiązków
- Budownictwo a kamień naturalny
- Przemysł pogrzebowy
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W wyniku szybkiego rozwoju maszyn wiele zawodów rzemieślniczych zanika. Na szczęście wciąż istnieją takie prace, które nie mogłyby zostać wykonane bez udziału wprawnej ręki człowieka. Jednym z prastarych, a zarazem wciąż rozwijających się zawodów jest kamieniarz. Na czym polega jego praca?
Kamieniarz – zakres obowiązków
Kamieniarstwo to zawód polegający na obróbce kamienia. W dawnych czasach profesja ta wymagała także wydobycia surowca, niemniej jednak w dobie obecnej wystarczy zamówić go u odpowiednich dostawców. Poza tym obecni kamieniarze wbrew pozorom nie zajmują się jedynie kamieniem naturalnym. Do użytku wchodzi coraz więcej produktów syntetycznych oraz półsyntetycznych. Materiały tego typu są tańsze i łatwiejsze w obróbce, co czyni je atrakcyjniejszymi zarówno dla zakładu, jak i dla klienta.
Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni zakład kamieniarski
Zawód kamieniarza kojarzy się głównie z przemysłem pogrzebowym (nagrobki i pomniki), niemniej jednak obejmuje on znacznie więcej. Profesja ta jest nierozerwalnie związana także z branżą budowlaną oraz wykończeniową. Poza tym wiele zakładów kamieniarskich trudni się produkcją skomplikowanych elementów zdobniczych, które bez dwóch zdań zasługują na miano dzieł sztuki. W dalszej części artykułu poddamy analizie konkretne gałęzie przemysłu związane na stałe z kamieniarstwem.
Budownictwo a kamień naturalny
Kamień naturalny wykorzystywany jest w każdej gałęzi budownictwa. Używa się go zarówno w skomplikowanych pracach konstrukcyjnych, jak i artystycznych zleceniach wykończeniowych. Do najczęstszych budowlanych prac kamieniarzy należy produkcja blatów kuchennych, parapetów, schodów, posadzek oraz elementów zdobniczych. Ponadto, większość zakładów oferuje montaż swoich wyrobów. Współcześni kamieniarze, którzy chcą w pełni zaspokoić oczekiwania swoich Klientów, muszą wykazać się całą gamą specjalistycznych umiejętności budowlanych.
Jakby tego było mało, od kamieniarza wymaga się także dobrego gustu oraz drygu artystycznego, który pomoże mu w komponowaniu aranżacji kamiennych wpisujących się w najnowsze kanony mody. Wiele współczesnych projektów wykończenia wnętrz przypomina dzieła sztuki, a do ich wykonania potrzeba znacznie więcej, niż jedynie umiejętności manualnych.
Przemysł pogrzebowy
Produkcja pomników i nagrobków to trudna i mozolna praca. Stworzenie jednego grobu od podstaw do ukończenia prac zajmuje około dwóch tygodni. Dlatego, gdy potencjalny Klient chce zdążyć z wykonaniem zlecenia do dnia pogrzebu, zazwyczaj może on wybierać jedynie z gotowych wzorców. Stworzenie oryginalnego grobu na specjalne zamówienie zajmuje z reguły od 14 do 20 dni.
Większość zakładów kamieniarskich podchodzi do produkcji grobów z wyjątkową dbałością. Miejsce pochówku osoby zmarłej powinno być traktowane z należytą czcią, którą rzemieślnik okazuje wykonując swoją pracę w najlepszy z możliwych sposobów. Wykonanie grobu, który trafnie odda nastrój żałoby, a jednocześnie poruszy swoim pięknem, jest zadaniem o najwyższym stopniu trudności.
Za powodzeniem naszego zakładu stoi wytrwała praca profesjonalnych kamieniarzy, którzy swą ciężką pracą zaskarbiają sobie bezcenne uznanie zadowolonych Klientów – stań się jednym z nich.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest zawód kamieniarza?
Kamieniarz to osoba zajmująca się obróbką kamienia.
Czy kamieniarze zajmują się tylko kamieniem naturalnym?
Nie, obecni kamieniarze pracują również z produktami syntetycznymi oraz półsyntetycznymi.
Z jakimi branżami jest związany zawód kamieniarza?
Zawód kamieniarza kojarzy się głównie z przemysłem pogrzebowym, ale jest również nierozerwalnie związany z branżą budowlaną oraz wykończeniową.
W jakich pracach budowlanych wykorzystuje się kamień naturalny?
Kamień naturalny używany jest w produkcji blatów kuchennych, parapetów, schodów, posadzek oraz elementów zdobniczych.
Jak długo trwa wykonanie indywidualnie zamówionego grobu?
Stworzenie oryginalnego grobu na specjalne zamówienie trwa z reguły od 14 do 20 dni.