Spis treści
- Rodzaje materiałów stosowanych w produkcji parapetów
- Jakie dzisiaj są rodzaje i wzornictwo parapetów
- Niezmienne walory współczesnych parapetów
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie czynniki wpływają na dobór odpowiedniego parapetu do budynku?
- Jakie główne materiały są używane do produkcji parapetów?
- W jaki sposób parapety mogą różnić się ze względu na styl architektoniczny budynków?
- Czy współczesne parapety różnią się od tych starszych pod względem funkcji?
- Czy możliwe jest odtworzenie starych rodzajów parapetów przez doświadczonego kamieniarza?
Wiele budynków przez wzgląd na określoną konstrukcję architektoniczną wymaga również indywidualnie dobranych parapetów. Należy je wówczas dobierać, dostosowując do wielkości okien, stylu czy przeznaczenia budynku, koloru elewacji, a nawet koncepcji architekta. Współczesny rynek produkcyjny jest w stanie podołać każdemu zamówieniu w tym zakresie. Warto mieć jednak ogólną wiedzę odnośnie tego, jakie rodzaje parapetów można wybrać i jak tego wyboru dokonać.
Rodzaje materiałów stosowanych w produkcji parapetów
Materiały, z których tworzy się parapety należy podzielić na kilka głównych grup z uwzględnieniem surowców całkowicie naturalnych, wersji łączących surowce naturalne i materiały syntetyczne, a także tworzyw całkowicie syntetycznych.
Zobacz także: Jakie parapety zewnętrzne zadowolą najbardziej wymagających?
Szeroka gama rozwiązań to wersje z:
1. Kamienia i materiałów pochodnych:
- najczęściej z granitu oraz marmuru; zapewniają bardzo wysoką trwałość, odporność na uszkodzenia, zarysowania, występują w wielu kolorach i niepowtarzalnych wzorach, które nadała im natura;
- mieszanek skał z innymi komponentami (konglomerat, spiek kwarcowy) – kruszywa skalne miesza się w tym wypadku z żywicą lub innymi dodatkami, jak np. glinki, co prowadzi do stworzenia wielu ciekawych wzorów, a sam materiał staje się trwały i odporny na uszkodzenia;
2. Blachy, metalu – zwykle wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, ale też budynkach gospodarczych;
3. Tworzyw sztucznych – głównie PVC lub akrylu, który jest uzdatniany przez dodatkowe wypełniacze i dzięki temu staje się bardziej trwały;
4. Drewna oraz materiałów drewnopodobnych – na przykład imitujących surowiec naturalny za sprawą forniru i okleiny.
Wśród wersji, w każdym wypadku łącznie z kamieniem, można wybierać niemal dowolne kolory. Choć producenci starają się zaspokoić potrzeby Klientów we własnym zakresie, to już kamieniarze w celu poszerzenia oferty często sprowadzają z zagranicy najbardziej pożądane surowce i materiały, których brakuje na rodzimym rynku.
Jakie dzisiaj są rodzaje i wzornictwo parapetów?
Parapety z pozoru są do siebie podobne, jednak można w nich zauważyć istotne różnice. Wynikają one ze stylu architektonicznego budynków. Dla przykładu wystarczy wymienić śląskie „familoki”, gdzie nierzadko parapety stanowiły integralną część elewacji i stworzone były z pionowo ułożonych cegieł. W taki sposób radzono sobie z brakiem gotowych produktów lub z ograniczonym budżetem.
- Wiele starych, kilkusetletnich budynków posiada kamienne parapety, układane niegdyś z niewielkich, prostokątnych kawałków skał, co świadczy o ich trwałości.
- Bardzo często w przeszłości stosowano również wypalaną glinę, która od zewnątrz miała śliską, połyskliwą powłokę – były to wersje ceramiczne.
- Aktualnie już nie spotyka się w budownictwie tak dużej różnorodności, ponieważ parapety są uznane w większym stopniu za element użytkowy niż ozdobny. Same dodatkowe walory estetyczne w większym stopniu dotyczą one koloru i wzorów (np. na kamieniu), niż specyficznego kształtu.
Współczesny Klient chętnie wybiera jednak prostotę, która zapewnia najwyższy stopień funkcjonalności. Obecnie spośród dawnych wersji ozdobnych do zdobycia są jedynie już wspomniane, podobne do ceramicznych, które przypominają prostokątne kafelki ułożone prostopadle do okna. Są one wykonywane z jednej płyty – najczęściej mieszanek skalnych, co gwarantuje ich wysoką trwałość.
Niezmienne walory współczesnych parapetów
Obecne rozwiązania są znacznie trwalsze od dawnych. Z oczywistych względów parapety ceramiczne były niedoskonałe, natomiast ich obecna forma wizualna, tworzona ze stopu skał i żywic, jest niemal niezniszczalna. Zatem choć historia nie przyniosła żadnej rewolucji projektowej w zakresie upiększania parapetów, warto przyjrzeć się im uważniej.
Należy też wspomnieć, że doświadczony kamieniarz może na życzenie Klienta odtworzyć niemal wszystkie rodzaje parapetów, które były wyprodukowane w przeszłości lub zaproponuje podobne do nich wersje. Jeśli więc istnieją takie, które przypadły Ci do gustu, wystarczy zapytać w zakładzie kamieniarskim, co można zrobić – z uwzględnieniem dostępnych materiałów i technologii.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie czynniki wpływają na dobór odpowiedniego parapetu do budynku?
Wybór parapetu zależy od wielkości okien, stylu budynku, koloru elewacji i koncepcji architekta.
Jakie główne materiały są używane do produkcji parapetów?
Do produkcji parapetów używa się materiałów takich jak kamień (granit, marmur), blachy metalowe, tworzywa sztuczne (PVC, akryl) oraz drewno i materiały drewnopodobne.
W jaki sposób parapety mogą różnić się ze względu na styl architektoniczny budynków?
Parapety mogą być różne, np. w śląskich „familokach” często stanowiły one integralną część elewacji i były z pionowo ułożonych cegieł. Starsze budynki mogą mieć kamienne parapety z małych kawałków skał.
Czy współczesne parapety różnią się od tych starszych pod względem funkcji?
Współcześnie parapety są bardziej uznawane za element użytkowy niż ozdobny, skupiając się głównie na kolorze i wzorach, a nie na specyficznym kształcie.
Czy możliwe jest odtworzenie starych rodzajów parapetów przez doświadczonego kamieniarza?
Tak, doświadczony kamieniarz może odtworzyć niemal wszystkie rodzaje parapetów z przeszłości lub zaproponować podobne do nich wersje, uwzględniając dostępne materiały i technologie.