

Jeśli szukasz trwałego i gustownego sposobu na wykończenie okien Twojego domu, warto rozważyć użycie parapetów z konglomeratu. Do złudzenia przypominają one kamień naturalny, przy czym pod względem właściwości użytkowych przewyższają go w kilku kategoriach. Jeśli budujesz lub remontujesz swój dom, rozwiązanie to jest zdecydowanie warte uwagi. Zapoznaj się z niniejszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej.
Parapety z konglomeratu – charakterystyka
Konglomerat jest traktowany jako materiał syntetyczny, jednak praktycznie wszystkie jego składniki są pochodzenia naturalnego. Aż 95% jego składu stanowią kamienne odłamki, podczas gdy pozostałe 5% wypełnia żywica poliestrowa, pełniąca rolę spoiwa. Parapety konglomeratowe powstają na bazie różnych gatunków kamieni naturalnych.
Najpopularniejsze z nich to:
- Kwarcyt. Prawdopodobnie najtrwalszy z kamieni naturalnych używanych w budownictwie. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Charakteryzuje go stosunkowo wysoka cena.
Granit. Kamień ten charakteryzuje wytrzymałość niemalże na poziomie kwarcytu. Istnieje duża różnorodność kolorów i struktur wewnątrz jednego gatunku, jakim jest granit. Jest tańszy niż kwarcyt oraz marmur, a jednocześnie wyjątkowo trwały, co czyni go kandydatem „numer 1”. - Marmur. Jest to stosunkowo miękka i nieodporna na czynniki atmosferyczne skała. Z tego powodu marmurowe parapety z konglomeratu stosuje się głównie wewnątrz.
Mieszanki. W celu otrzymania większej wytrzymałości materiału czasami produkuje się mieszanki, na przykład granitu z kwarcytem.
Tanio i trwale
Budując oraz remontując swój dom zwykle szukamy oszczędności. Niestety uciekanie od wydatków w tej kwestii czasami bywa ryzykowne. Przywykliśmy do tego, że tanie materiały budowlane są z reguły symbolem niskiej jakości. Na szczęście parapety z konglomeratu stanowią miły wyjątek od tej reguły. Materiały tego typu oferują wysoką jakość bez nadwyrężania portfela. Na białostockim rynku kamieniarskim trzycentymetrowy konglomerat wysokiej jakości można nabyć w cenie zaledwie 500 zł/m2. Dla porównania warto wspomnieć, iż wartość najgorszego marmuru oscyluje w okolicach 650 zł/m2.
Dzięki użyciu kamieni najwyższej jakości w produkcji parapetów z konglomeratu, są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Z tego powodu już od wielu lat z powodzeniem używa się ich w wielu zastosowaniach budowlanych.
Szeroki wybór produktu
Parapety z konglomeratu tworzone są na bazie dowolnych gatunków kamieni naturalnych. Daje to możliwość składania własnych kompozycji kolorystycznych, które pasują do wszelkich stylów wykończeniowych. Z reguły zakłady kamieniarskie dysponują gotowymi modelami płyt konglomeratowych, lecz wiele firm tworzy unikalne parapety na zamówienie Klienta. Biorąc pod uwagę rozmiar produktu, parapety konglomeratowe występują zwykle w dwóch wersjach – o grubości 2 oraz 3 cm. Długość oraz szerokość płyty można dowolnie dopasować do wymagań danego Klienta.