Spis treści
Elegancja i luksus to słowa najlepiej oddające wrażenie, jakie robią schody z marmuru. Niegdyś propozycje takie były zastrzeżone dla bogatych rezydencji oraz przepastnych, reprezentacyjnych budowli lub świątyń. Aktualnie marmur jest na wyciągnięcie ręki i można przebierać w kolorach, strukturze, odmianach.
Nie tylko w Białymstoku każdy Klient może wybrać schody o dowolnym kolorze i ciekawych wzorach. Materiał ten bowiem jest sprowadzany z różnych zakątków świata, jest wydobywany w Polsce. To wiele możliwości niepowtarzalnych aranżacji wnętrz z zastosowaniem tego szlachetnego kamienia.
Skąd pochodzi najpiękniejszy surowiec i jak wydobywa się go w Polsce?
Kamieniarze i użytkownicy cenią sobie kamień włoski – szczególnie z Carrary. Nie sposób wymienić tu wszystkie jego rodzaje, lecz szczególnie często wybierany jest kolor biały. W starożytności, ale też obecnie, ozdabiano go złotem i pod względem estetycznym połączenie to jest niemal idealne.
Zobacz także: Jakie parapety zewnętrzne są najlepsze dla domu?
Natomiast w Polsce również istnieją stosunkowo długie tradycje w wydobywaniu tego surowca. Szczególnie znany i ceniony wydobywa się w masywie Góry Śnieżki w Sudetach. Nazywa się Marianna i występuje w dwóch kolorach – białym oraz zielonym. Interesujące jest, iż w polskiej tradycji kamieniarskiej zwykło się dawniej nadawać nazwy tego surowca skałom osadowym węglanowym.
Z zasady jest to dezinformacja, jednak głęboko zakorzeniona, stąd w Polsce mamy również „marmur rzekomy”, a przy tym również stosunkowo znany: kielecki, chęciński czy dębnicki.
Czy schody z granitu stanowią konkurencję dla marmuru?
Często zdarza się, że marmur porównywany jest z granitem. Jest to uzasadnione, ponieważ między tymi kamieniami jest wiele podobieństw, ale na pierwszy plan wychodzą pewne różnice. Granit jest nieco twardszy, posiada większą gęstość, jest też cięższy, nie wymaga polerowania, nieco lepiej znosi warunki atmosferyczne i odprowadza wodę.
Te wszystkie cechy nie sprawiają jednak, że granit przewyższa marmur, gdyż już dawno temu utrwaliło się słuszne przekonanie, że kamienie te służą innym celom. Granit lepiej sprawdza się na zewnątrz. Potwierdza to m.in. jego nowa forma w postaci granitu palonego. Jest to kamień antypoślizgowy.
Układa się z niego stopnie i podstopnie na betonie z hydroizolacją (może być przy tym płomieniowany lub polerowany). Choćby w takim wypadku jak tu opisywany – w formie antypoślizogowej, nie ma wątpliwości, że idealnie sprawdzi się on na zewnątrz budynku i będzie chronił użytkowników przed upadkiem w deszczowe dni.
Marmur wybierany jest równie chętnie przez Klientów ze względu na swoją trwałość, ale też walory estetyczne:
- Charakterystyczne przeżylenia – mogą one być mniej lub bardziej wyraziste, lecz zawsze stanowią o unikalności tego materiału,
- Wysoki połysk – profesjonalne polerowanie sprawia, że całe stopnie i podstopnie lub tylko ich częściowa powierzchnia mają niepowtarzalny blask,
- Tworzenie ciekawych połączeń – idealne towarzystwo to kamienne lub drewniane podłogi, drewniane, metalowe i szklane balustrady, satynopodobne farby i tapety na ścianach.
-
Jest to zatem ciekawa propozycja dla osób, które wolą estetykę tego kamienia niż jawnokrystaliczną strukturę granitu czy jednorodność konglomeratów.
Jak zaaranżować przestrzeń w domu ze schodami z marmuru?
Marmur wymaga odpowiedniej aranżacji wnętrz, aby w pełni ukazać swoje piękno, dlatego też jego obecność w domu czy mieszkaniu powinna być starannie przemyślana. Z naszego doświadczenia na przykładzie realizacji z Białegostoku wynika, że schody z marmuru „lubią” otwarte przestrzenie, pełne światła i jasnych dodatków. Wśród nowoczesnych elementów towarzyszących, tworzących ciekawe kompozycje wymienia się obecnie szkło hartowane i polerowaną stal, ale też łamie się ich surowość przez ciepłe dodatki z dzianiny.
Z marmurem nie należy przesadzić co do jego ilości we wnętrzach i jest to generalna zasada stosowania tego kamienia w architekturze wnętrz.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy schody z marmuru są dostępne tylko w bogatych rezydencjach?
Nie, obecnie marmur jest bardziej dostępny i można go stosować w różnorodnych wnętrzach, nie tylko w bogatych rezydencjach.
Skąd pochodzi najbardziej ceniony marmur?
Bardzo ceniony kamień pochodzi z Włoch, szczególnie z Carrary. W Polsce popularny marmur wydobywa się w masywie Góry Śnieżki i nazywa się Marianna.
Czym różni się marmur od granitu?
Granit jest twardszy, ma większą gęstość i lepiej znosi warunki atmosferyczne. Mimo podobieństw, te dwa kamienie służą różnym celom. Granit jest często używany na zewnątrz, podczas gdy marmur jest ceniony za walory estetyczne w wnętrzach.
Jakie są charakterystyczne cechy marmuru?
Marmur charakteryzuje się unikalnymi przeżyciami, wysokim połyskiem po profesjonalnym polerowaniu i możliwością tworzenia ciekawych połączeń w aranżacji wnętrz.
Jak najlepiej zaaranżować przestrzeń w domu ze schodami z marmuru?
Schody z marmuru najlepiej prezentują się w otwartych przestrzeniach, pełnych światła i jasnych dodatków. Pasują do nowoczesnych elementów jak szkło hartowane czy polerowana stal, ale warto łamać ich surowość ciepłymi dodatkami z dzianiny. Ważne jest, by nie przesadzać z ilością marmuru we wnętrzach.