Spis treści
- Od szczegółów do właściwości ogólnych
- Kompozycje z udziałem drewna
- Granit, marmur, konglomerat
- Poprawianie natury, czyli wzór i kolor do wyboru
- Współczesne kamieniarstwo i realna pomoc w wyborze
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie materiały są popularne do wykończenia wnętrz?
- Jakie są zalety używania tworzyw sztucznych, takich jak PCV, do parapetów wewnętrznych?
- Jakie wady ma parapet wykonany z PCV?
- Czym różni się drewno od PCV w kontekście trwałości i estetyki?
- Czym charakteryzuje się kamień naturalny używany w parapetach wewnętrznych?
Wybór materiałów do wykończenia i dekoracji wnętrz daje znacznie więcej możliwości niż na przykład przy dobieraniu parapetów zewnętrznych. Materiały mogą się wykazywać nieco mniejszą trwałością, ponieważ nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych; z tych najbardziej szkodliwych to opady deszczu oraz mrozy.
Właściciele domów oraz mieszkań chętnie wybierają sprawdzone rozwiązania. Dominuje kamień, drewno, ale spotkać można również tworzywa syntetyczne. Jakim parapetom wewnętrznym przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie? Zapraszamy do lektury.
Od szczegółów do właściwości ogólnych
O tym, jakich parapetów wewnętrznych szukają przyszli użytkownicy, decyduje między innymi wystrój określonych wnętrz. Ważna jest także cała koncepcja ponieważ to od niej zależy, czy parapet ma być tłem, czy wysunąć się na pierwszy plan.
Zobacz także: Jaki blat do łazienki w bloku sprawdzi się najlepiej?
Tworzywa sztuczne na przykład, głównie PCV, przybierać mogą wiele form. Syntetyk bywa również imitacją kamieni naturalnych oraz drewna. To wersja najtańsza, a jednocześnie dająca wiele możliwości aranżacyjnych. Zalety:
- duża dostępność między innymi w marketach budowlanych,
- łatwość czyszczenia,
- szybki montaż,
- użytkowanie bez impregnacji.
Wadą jest jednak niska odporność na zarysowania oraz podatność na odbarwienia, zaplamienia, więc taki parapet wymaga wyjątkowej ostrożności.
Wersją nieco droższą jest drewno, wnoszące do domu ciepły klimat. Co jeszcze decyduje o jego popularności?
Kompozycje z udziałem drewna
Alternatywą dla parapetów syntetycznych oraz kamiennych są parapety drewniane. Dębina, buk, drewno sosnowe stanowią jedne z licznych przykładów surowca odpowiedniego na parapety, ale też na blaty kuchenne, czy wewnętrzne schody. Wysokiej klasy drewno jest odporne na wypaczenia, wilgoć, zabrudzenia.
Ważna jest również estetyka. Elegancka wersja lakierowana w kolorze ciemnego brązu sprawdzi się na przykład w salonie w stylu glamour, a satynowy jasny beż będzie dopełnieniem klasycznej kuchni. Niemniej ani PCV, ani drewno nie równają się trwałości kamienia. O jakich parapetach wewnętrznych mowa?
Granit, marmur, konglomerat
Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie trwałość, postaw na kamień naturalny lub jego pochodne. W przypadku marmuru oraz granitu masz do czynienia z surowcem litym, o zwartej strukturze.
- To świetny wybór, jeżeli chcesz połączyć w sobie zarówno dekoracyjność, jak i funkcjonalność oraz łatwość pielęgnacji.
- Kamień jest materiałem trwałym, odpornym na temperatury i wilgoć. Jest to atut z uwagi na umieszczenie parapetu między oknem a grzejnikiem, czyli w strefie potencjalnych różnic temperatury i wilgotności.
- Powierzchnie granitowe i marmurowe dodają wnętrzom klasy, prestiżu, wyglądają zawsze elegancko.
Obecnie odchodzi się od traktowania parapetów wewnętrznych jako stojaka na doniczki kwiatowe, który zasłania się firankami. Dzisiejsze parapety prezentują się często w całej okazałości, istotne jest zatem, aby parapet współgrał z designem pomieszczenia.
Wersją mniej kosztowną jest konglomerat, czyli kruszywa skał połączone naturalną żywicą. Na podstawie wyborów naszych Klientów możemy podpowiedzieć, jakie parapety wewnętrzne z konglomeratu sprawdzą się w Twoim domu.
Poprawianie natury, czyli wzór i kolor do wyboru
Niewątpliwą przewagą nad wyglądem kamienia naturalnego jest fakt, że sposób tworzenia konglomeratów pozwala na uzyskanie założonego z góry efektu. Kolor i rodzaj kruszyw, ich proporcje oraz sposób formowania płyt sprawia, że parapety w Twoim domu mogą być na przykład całkowicie białe, szare, czarne. To ważne, jeżeli szukasz rozwiązań innych niż narzucony poniekąd z góry rysunek skał granitowych czy marmurowych.
Zawartość kruszywa to zazwyczaj nie mniej niż 95%, zatem gotowy materiał jest niemal równie trwały, jak sam kamień.
Współczesne kamieniarstwo i realna pomoc w wyborze
Wybór materiałów na parapety wewnętrzne jest szeroki. Komfort podejmowania decyzji bez kompromisów jest jedną z zalet takiej sytuacji. O tym, jakie parapety wewnętrzne najlepiej sprawdzą się w Twoim domu warto porozmawiać z doświadczonym kamieniarzem. Samo dobranie wzorów i kształtów będzie czystą przyjemnością.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie materiały są popularne do wykończenia wnętrz?
Popularne materiały to kamień, drewno oraz tworzywa syntetyczne, głównie PCV.
Jakie są zalety używania tworzyw sztucznych, takich jak PCV, do parapetów wewnętrznych?
Tworzywa sztuczne są łatwo dostępne, łatwe do czyszczenia, szybko się je montuje i nie wymagają impregnacji.
Jakie wady ma parapet wykonany z PCV?
Parapet z PCV jest mniej odporny na zarysowania i ma tendencję do odbarwień oraz zaplamień.
Czym różni się drewno od PCV w kontekście trwałości i estetyki?
Drewno wnosi ciepły klimat do domu, jest odporne na wypaczenia, wilgoć i zabrudzenia. Oferuje również różne opcje estetyczne w zależności od rodzaju drewna i jego wykończenia.
Czym charakteryzuje się kamień naturalny używany w parapetach wewnętrznych?
Kamień naturalny, tak jak granit czy marmur, jest trwały, odporny na temperatury i wilgoć, łączy w sobie dekoracyjność i funkcjonalność oraz jest łatwy w pielęgnacji. Dodatkowo, dodaje wnętrzom klasy i prestiżu.