Spis treści
- Nagrobki – podstawowe materiały
- Granitowe pomniki – źle znoszą opady
- Marmur – piękny, ale delikatny
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są podstawowe materiały używane do wykonania nagrobków w Polsce?
- Jak często powinniśmy czyścić granitowy nagrobek?
- Czym można umyć granitowy nagrobek, aby przywrócić mu blask?
- Jakie są zalecenia dotyczące konserwacji nagrobków wykonanych z marmuru?
- Czy są jakieś specjalne preparaty do czyszczenia nagrobków z granitu?
Nagrobki naszych bliskich, którymi się opiekujemy, mają dla nas duże znaczenie. Kilka razy w roku porządkujemy miejsca spoczynku członków rodziny i dokładnie je sprzątamy oraz ozdabiamy. Najczęściej dzieje się tak przed dniem 1 listopada. Pomniki obecne na naszych cmentarzach, wykonane są z rozmaitych materiałów, a o każdy z nich należy dbać i pielęgnować we właściwy dla niego sposób. Zależy nam na tym, by stały przez wiele lat i były pamiątką po drogich nieobecnych.
W tym i kolejnym artykule przedstawimy podstawowe rodzaje materiałów używanych do wykonania pomników oraz sprawdzone sposoby ich konserwacji.
Nagrobki – podstawowe materiały
W Polsce spotyka się wiele rozmaitych materiałów wykorzystywanych w kamieniarstwie. Profesjonalny i doświadczony zakład kamieniarski zaproponuje nam kilka wzorów oraz rodzajów materiałów, z jakich możemy wybrać.
Zobacz także: Jak dbać o nagrobki. Część druga
Najbardziej popularne to:
- granit – materiał twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne;
- marmur – efektowny i dekoracyjny materiał, w naszej strefie klimatycznej wymaga pielęgnacji;
- lastriko – mieszanka wody, betonu i sproszkowanego kamienia, zazwyczaj marmuru lub granitu;
- piaskowiec – to bardzo ładny, ale delikatny materiał, także wymaga specjalnej pielęgnacji;
- beton – materiał wykorzystywany głównie to tworzenia płyt nagrobnych.
Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, jak i wady. Wybierając materiał na nagrobki, musimy uwzględnić położenie grobu, jego nasłonecznienie i rodzaj powierzchni, np. zbyt ciężki materiał może skutkować osuwaniem się pomnika. Zobaczmy teraz, w jaki sposób dbać o nagrobki wykonane ze wspomnianych wyżej materiałów.
Granitowe pomniki – źle znoszą opady
Granit to bardzo twardy i wytrzymały materiał znany ludzkości od tysięcy lat. Chętnie jest także wybierany przez klientów jako budulec nagrobków dla ich bliskich. Dzieje się tak właśnie ze względu na jego odporność.
To, na co należy zwrócić uwagę przy pielęgnacji granitowego pomnika, to opady atmosferyczne. Deszcz czy śnieg powodują, że materiał ten traci swój blask i nie wygląda tak dobrze, jak na początku.
Można sobie z tym poradzić, często czyszcząc nagrobek, np. raz w miesiącu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości – co 3 lub 4 miesiące. Do dokładnego umycia granitu doskonale nada się ciepła woda z octem. Taką mieszaninę nanosimy za pomocą bardzo miękkiej gąbki lub szmatki, ze względu na ryzyko zarysowania powierzchni kamienia. Natomiast wszelkie zabrudzania powstałe z wosku, usuwamy delikatnie drucikiem lub kawałkiem drewna, a potem miejsce to przemywamy wodą.
Na rynku istnieją także specjalistyczne preparaty do czyszczenia granitowych powierzchni. Można z nich korzystać, gdy czyścimy nagrobki, ale przed użyciem dobrze jest sprawdzić w mało widocznym miejscu czy nie uszkodzą pomnika. Ostrożności nigdy za wiele. Do konserwacji granitowych pomników nie stosuje się żadnych past ani preparatów natłuszczających. Granit „oddycha”, a poza tym na natłuczonej powierzchni osiada więcej zabrudzeń.
Marmur – piękny, ale delikatny
Ten rodzaj kamienia charakteryzuje się swym eleganckim i efektownym wyglądem. Jest jednak znacznie delikatniejszy od wspomnianego wyżej granitu. Dlatego, gdy tylko zauważymy pierwsze nawet najmniejsze uszkodzenia lub odpryski, warto skontaktować się z zakładem kamieniarskim. Pod żadnym pozorem nie starajmy się samemu naprawić nagrobku lub go czyścic, może to skutkować kolejnymi uszkodzeniami.
Natomiast gdy nasz pomnik jest tylko brudny i zanieczyszczony, do czyszczenia używamy wody bez żadnych detergentów. Są na rynku specjalistyczne preparaty do usuwania zabrudzeń z marmuru i można je stosować. Marmur myjemy przy użyciu delikatnych szmatek. Naturalną cechą tego materiału jest matowienie, jeżeli nie podoba nam się matowy marmur, możemy użyć specjalnych past nabłyszczających.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są podstawowe materiały używane do wykonania nagrobków w Polsce?
W Polsce najbardziej popularne materiały do wykonania nagrobków to granit, marmur, lastriko, piaskowiec i beton.
Jak często powinniśmy czyścić granitowy nagrobek?
Granitowy nagrobek powinno się czyścić co miesiąc lub, jeśli nie ma takiej możliwości, co 3 lub 4 miesiące.
Czym można umyć granitowy nagrobek, aby przywrócić mu blask?
Do dokładnego umycia granitu można użyć ciepłej wody z octem, nanosząc mieszaninę bardzo miękką gąbką lub szmatką.
Jakie są zalecenia dotyczące konserwacji nagrobków wykonanych z marmuru?
Marmur powinno się czyścić wodą bez detergentów i używać specjalistycznych preparatów do usuwania zabrudzeń. W przypadku uszkodzeń zaleca się skontaktować z zakładem kamieniarskim.
Czy są jakieś specjalne preparaty do czyszczenia nagrobków z granitu?
Tak, na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia granitowych powierzchni. Przed ich użyciem zaleca się sprawdzenie w mało widocznym miejscu, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.