Spis treści
- Lastriko – najpopularniejszy wybór
- Nagrobki z piaskowca – krucha delikatność
- Betonowe płyty nagrobkowe – łatwe w czyszczeniu
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W poprzedniej części poradnika Jak dbać o nagrobki dowiedzieliśmy się o rodzajach materiałów, stosowanych do tworzenia pomników oraz o sposobach pielęgnacji dwóch z nich. Dziś zajmiemy się sposobami czyszczenia i konserwacji pozostałych rodzajów pomników.
Lastriko – najpopularniejszy wybór
Ze wszystkich dostępnych materiałów, ten jest najbardziej popularnym wyborem na polskie nagrobki. Nic dziwnego, to bardzo solidny, wytrzymały materiał, a jego cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z granitem lub marmurem.
Zobacz także: Kamienne parapety zewnętrzne – jak dokonać właściwego wyboru
Materiał ten powstaje z wymieszania:
- wody,
- cementu,
- grysu – najczęściej marmuru lub granitu,
- barwnika.
Dzięki swoim składnikom jest on odporny na szlifowanie i można nadawać mu połysk. W związku z tym, że nie jest to naturalny materiał, możemy go czyścić bardziej zdecydowanymi metodami niż wspominane poprzednio kamienne tworzywa. Jest to jego kolejna zaleta, nawet po wielu latach z zaniedbanych pomników wykonanych z lastriko, przy odpowiednim nakładzie pracy można usunąć nagromadzone zabrudzenia i znowu nadać mu blask.
Pomniki wykonane z materiału, jakim jest lastriko, są odporne na szorowanie, intensywne mycie i używanie środków chemicznych. Bez obaw więc możemy stosować płyn do naczyń, sodę oczyszczoną, a w przypadku dużych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, nawet denaturat lub amoniak. Nie musimy ograniczać się tylko do gąbek i ściereczek, nagrobki z lastriko możemy czyścić szczotkami, nawet drucianymi. Narzędzia takie doskonale nadają się do usuwania mchu i innych ciężkich zabrudzeń.
Pod względem struktury jest to materiał bardzo porowaty i niebezpieczeństwo dla niego stanowi woda i wilgoć, zwłaszcza zimą. Gdy woda dostanie się do środka, pojawia się ryzyko powstania pęknięć i uszkodzeń całej powierzchni. By temu przeciwdziałać, niejeden kamieniarz z Białegostoku poleca stosowanie preparatów na bazie silikonu lub zawoskowanie narażonej powierzchni.
Nagrobki z piaskowca – krucha delikatność
Piaskowiec jest bardzo pięknym materiałem i wiele osób decyduje się na taki wyjątkowy nagrobek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to bardzo podatny na uszkodzenia materiał, nawet bardziej niż marmur. By odpowiednio pielęgnować pomnik z piaskowca, należy używać tylko samej wody. Z powodzeniem usuwa ona większość zabrudzeń i utrzymuje nagrobek w porządku.
Na poważniejsze zabrudzenia możemy przygotować mieszankę wody z mydłem malarskim lub z bardzo delikatnego płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto sprawdzić, czy nasza mikstura nie uszkadza delikatnego materiału. Wspomagać możemy się delikatną szczotką lub kawałkiem miękkiego drewna. Dostępne są także środki konserwujące do piaskowych nagrobków, których możemy użyć raz lub dwa w roku.
Betonowe płyty nagrobkowe – łatwe w czyszczeniu
Beton jest bardzo wygodnym materiałem do utrzymania w czystości. Z jego powierzchni zabrudzenia można usunąć, stosując tylko wodę, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej. Niestety na cmentarzach rzadko mamy możliwość skorzystania z takiego sprzętu. Na całe szczęście beton możemy równie dobrze wyczyścić zwykłym płynem do naczyń lub słabszymi detergentami.
Wadą tego materiału jest samoczynne powstawanie ubytków z biegiem lat. Możemy temu zaradzić, samodzielnie wypełniając powstałe luki w materiale przy użyciu szybko twardniejącej zaprawy. Płytę spryskujemy obwicie wodą i tak przygotowaną uzupełniamy w miejscach, gdzie powstały ubytki. Po takim zabiegu możemy nałożyć na nagrobki betonowe specjalny impregnat, przeznaczony do tego materiału.
Wszystkie nagrobki, jakie dostępne są na rynku, mają swoje wady i zalety. Jedne wymagają dużo pracy, by utrzymać je w doskonałej kondycji, inne mniej. Bez względu na to, jaki pomnik odwiedzamy, z jakiego materiału jest wykonany – zawsze jest on symbolem pamięci i wspomnień o bliskiej osobie.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie materiały były omawiane w poprzedniej części poradnika o pielęgnacji nagrobków?
W poprzedniej części poradnika omówiono rodzaje materiałów stosowanych do tworzenia pomników oraz sposoby pielęgnacji dwóch z nich.
Z jakich składników powstaje lastriko?
Lastriko powstaje z wymieszania wody, cementu, grysu (często marmuru lub granitu) i barwnika.
Jakie są rekomendowane sposoby czyszczenia nagrobków z lastriko?
Nagrobki z lastriko można czyścić za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej, a nawet denaturatu lub amoniaku. Można używać szczotek, w tym drucianych, do usuwania trudniejszych zabrudzeń.
Jak należy pielęgnować pomnik wykonany z piaskowca?
Dla pomników z piaskowca zaleca się używanie tylko wody. Do poważniejszych zabrudzeń można użyć mieszanki wody z mydłem malarskim lub delikatnym płynem do mycia naczyń, a także środki konserwujące stosowane raz lub dwa razy w roku.
Jak można utrzymać nagrobki betonowe w dobrym stanie?
Nagrobki betonowe można czyścić wodą, płynem do naczyń lub słabszymi detergentami. Ubytki w materiale można wypełnić szybko twardniejącą zaprawą, a po takim zabiegu można zastosować specjalny impregnat przeznaczony dla betonu.