Spis treści
- Jak powstaje konglomerat?
- Jakie są zalety parapetów z konglomeratu?
- Zewnętrzne parapety z konglomeratu – aglomarmur
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Rynek dostarcza różnych materiałów wykończeniowych na parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Jednym z przykładów są parapety z konglomeratu, czyli materiału, który łączy ze sobą różnego rodzaju kamienie, żywicę i barwniki. Dzięki temu połączeniu, a szczególnie za sprawą obecności polimerów, wersje te odznaczają się doskonałymi właściwościami i trwałością, nierzadko przewyższającą zastosowany w nich kamień.
Jak powstaje konglomerat?
Konglomerat jest mieszanką kruszyw naturalnych, głównie różnego rodzaju skał (95%) oraz żywicy (5%). W procesie produkcji żywicę poliestrową łączy się z wybranym kruszywem, najczęściej jest to marmur lub kwarc. Takie połączenie daje wysokie walory estetyczne i produkt końcowy przypomina wizualnie ekskluzywny kamień.
Zobacz także: Parapety z granitu – najważniejsze informacje
Po wymieszaniu masę prasuje się ciśnieniowo w wysokiej temperaturze do oczekiwanej grubości – stąd też, przez swoje właściwości i trwałość, konglomerat wykorzystywany jest również do wielu innych celów. Spod prasy wychodzi najczęściej płyta o wymiarach 160 x 320 cm, która przez dodanie barwników może uzyskać niemal dowolny kolor.
Płyty są następnie dowolnie cięte, dlatego też i parapety mogą mieć niestandardowe rozmiary. Zazwyczaj jednak konglomerat na parapety ma jednakową grubość wynoszącą od 2 do 3 cm. Taka cienka wersja od kilku lat jest bardzo popularna, idealnie dopełnia nowoczesne wnętrza, nie przytłacza wizualnie nawet niewielkich okien. Warto zobaczyć przykładowe realizacje, aby stwierdzić, że jest godna alternatywa dla wersji znanych jeszcze sprzed kilku dekad.
Jakie są zalety parapetów z konglomeratu?
Zalety parapetów z konglomeratu częściowo wynikają z procesu produkcji, a częściowo z właściwości zastosowanych materiałów.
Do cech cenionych również przez naszych Klientów z Białegostoku, należą:
- niepowtarzalność – z całą pewnością można powiedzieć, że wzory osiągnięte w procesie mieszania masy nigdy się nie powtarzają; dodatkowe nadawanie koloru mieszance w jeszcze większym stopniu uwypukla tę cechę;
- możliwość dodawania innych materiałów – w najwyższej jakości produktach dodaje się jony srebra, które działają antybakteryjnie (stosuje się je w niektórych wersjach wewnętrznych);
- trwałość i wytrzymałość – dzięki żywicy znacznie wyższa niż samego kamienia zastosowanego w mieszance;
- niska masa całkowita – konglomerat jest lżejszy od kamienia, a równie odporny na zniszczenie;
- rozsądna cena – także w tym wypadku, przy powyżej wymienionych zaletach, cena jest niższa niż wyrobów kamiennych.
Konglomerat szczególnie dobrze sprawdza się, gdy z żywicą zmieszany jest marmur. Nazywany jest wtedy aglomarmurem. Sam marmur jest w wersji wapiennej stosunkowo kruchy, nasiąkliwy i podatny na zarysowania, lecz dodatek polimerów niweluje te wszystkie niedoskonałości.
Zewnętrzne parapety z konglomeratu – aglomarmur
O aglomarmurze warto wspomnieć również, że posiada on kilka dodatkowych istotnych zalet:
- jest tańszy od samego marmuru, a przy tym nie ustępuje mu urodą,
- jest odporny na czynniki atmosferyczne – idealny na parapety zewnętrzne,
- nie odbarwia się pod wpływem wody czy wilgoci, co wzmacnia jego walory użytkowe, gdy stosowany jest na zewnątrz domu.
Parapety z konglomeratu marmurowego są więc doskonałym rozwiązaniem użytkowym i estetycznym, a przy tym warto dodać, że świetnie komponują się z drewnianymi oknami.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest konglomerat używany w produkcji parapetów?
Konglomerat to materiał składający się głównie z różnego rodzaju skał (95%) oraz żywicy (5%), łączący różne kamienie, żywicę i barwniki.
Jakie są główne zalety parapetów z konglomeratu?
Zalety parapetów z konglomeratu to m.in. ich niepowtarzalność, możliwość dodawania innych materiałów, trwałość, wytrzymałość, niska masa całkowita i rozsądna cena.
Czym jest aglomarmur?
Aglomarmur to konglomerat, w którym głównym składnikiem zmieszanym z żywicą jest marmur. Charakteryzuje się lepszymi właściwościami niż czysty marmur dzięki dodatkom polimerów.
Jakie są zalety zewnętrznych parapetów wykonanych z aglomarmuru?
Aglomarmur jest tańszy od marmuru, odporny na czynniki atmosferyczne, nie odbarwia się pod wpływem wody czy wilgoci, co sprawia, że jest idealny na parapety zewnętrzne.
Jakie są właściwości marmuru w konglomeracie?
Sam marmur w wersji wapiennej jest stosunkowo kruchy, nasiąkliwy i podatny na zarysowania, ale dodatek polimerów niweluje te niedoskonałości w konglomeracie.